"X-meeste" sarjast tuntud Hiina filmistaar on kadunud
Hiina riigi üks kuulsamaid filminäitlejaid Fan Bingbing on pärast maksudest kõrvalehoidmise kohta tõstatunud avalikku pahameelt jäljetult kadunud.
Fan Bingbing on üks Hiina üks kõrgeimalt tasustatud staare ja on mänginud nii Hiina kui ka Lääne filmides, sealhulgas "X-meeste" sarjas, vahendab CNN.
Bingbingi nägu oli veel hiljuti tuhandetel reklaamidel, ta müüs tervet hulka luksustooteid alates Cartierist kuni Louis Vuittonini ja käis regulaarselt suurtel auhinnagaladel ning moeesitlustel. 2015. aastal nimetas ajakiri Time ta Hiina kõige kuulsamaks filminäitlejaks.
Kuid filmistaari pole avalikkuses nähtud juuni algusest saati, mil ta läks oma ametliku sotsiaameediakonto järgi külastama Tiibeti lastehaiglat.
Riigimeedia 6. septembril ilmunud ja hiljem kustutatud artikli järgi oli Bingbing võetud vahi alla ning tema suhtes oli tegemisel kohtuotsus.
Bingbingi asukoha ega näitleja võimalike kriminaalsüüdistuste kohta ei ole ametlikku avaldust tehtud.
Kuid Hiinas, kus kuulsused on sunnitud riigi heas nimekirjas püsimiseks hoidma madalat profiili, on inimesed hakanud näitleja asukoha kohta tegema ise oletusi.
"Kui sa oled miljardär, siis on see ilmselgelt teatud määral mõnus, aga sa pead olema väga ettevaatlik, et sa ei ületaks mingil juhul mingisugust punast joont ega langeks Hiina kommunistliku partei pahameele alla," rääkis Austraalia strateegilise poliitika instituudi küberanalüütik Fergus Ryan.
2011. aastal hoiti riigi tuntud kunstnikku Ai Weiweid peaaegu kolm kuud kinni, mille ajal tema asukoht oli ebaselge. Ta vabastati pärast seda, kui ta kirjutas alla tunnistusele, mis võimude sõnul oli seotud maksudest kõrvalehoidumisega.
Bingbingi väidetavad probleemid algasid, kui tema allkirjastatud filmilepingu väidetavad koopiad lekkisid mai lõpus Hiina sotsiaalmeediasse.
Global Times'i nimelise tabloidväljaande järgi oli tal kaks erinevat lepingut. Üks maksustamiseks, kus oli öeldud, et talle maksti 1,5 miljonit tollarit (10 miljonit jüaani) ja teine, eraleping, kus oli kirjas 7,5 miljonit dollarit (50 miljonit jüaani).
Hiinas on see praktika tuntud nn yin-yang lepingute, maksudest kõrvalehoidumise moodusena, kus esimene, väiksem leping esitatakse võimudele, samal ajal, kui teist, suuremat käsitatakse maksuvaba tuluna.
Toimetaja: Merit Maarits