Muttika ja Hermaküla kehastusid teaduse huvides "Titanicu" Jackiks ja Rose'iks
James Cameroni hittfilmi "Titanicu" esilinastusest möödus see kuu 25 aastat. Selle puhul otsustas "Ringvaade" ise nii teoorias kui praktikas üle kontrollida, kas Jack oleks äkki ikkagi ka Rose'iga koos ukse peale mahtunud.
Esiteks otsustati asi ära lahendada teoorias, millega aitas kaasa Rakett 69 teadustoimetaja Raid Vellerind. "Ainuke asi, mis määrab ära, kas kaks inimest saavad seal ukse peal olla, on üleslükkejõud, mis mõjub sellele plaadile," sõnas ta.
Vellerind arvutas ligikaudse ukse ülestõukejõu, korrutades vee tiheduse väärtuse maa raskusjõu teguri ja ukse ruumala. Selgus, et mass, mida uks filmis oleks suutnud kanda, oleks olnud umbes 250 kilogrammi. Jacki ja Rose'i kogukaal oleks olnud umbes 125 kilogrammi, kuid lisama pidi ka uks enda kaalu, milleks saadi 180 kilogrammi. Seetõttu ei oleks uks teoorias tõepoolest kaht inimest suutnud kanda.
Samas oleks võinud vaielda, et uks oleks suutnud kanda nii Jacki kui Rose'i, kui nad mõlemad oleks vaid pooleldi seal peal olnud. Jäises vees poleks Vellerindi sõnul aga kumbki vastu pidanud.
Teooriat tuleb aga alati kontrollida, mistõttu võeti Hannes Hermaküla sahvriuks ning karati basseini, Muttika Rose'i ja Hermaküla Jacki rollis.
Estonia laevahuku üle elanud triatleet Ain-Alar Juhanson soovitab vees jääda rahulikuks ja katsuda puhata, sest iga raas energiat, mis kulub vee peal püsimiseks, on vähem energiat sooja hoidmiseks.
Toimetaja: Rasmus Kuningas
Allikas: "Ringvaade"